Na co by se měla zaměřit nová vláda?

Server Češi v právu oslovil odborníky s dotazem: Na co by se poslanci a čerstvě jmenovaná vláda měli v dluhové problematice zaměřit? Na tuto otázku odpovídala také Jarmila Veselá, jednatelka společnosti InsolCentrum.

"Vláda nemůže přijímat funkční řešení zadluženosti, dokud si neopatří relevantní data o dlužnících."

Vláda by si měla udělat audit stavu země v oblasti zadlužení zpracovaný k datu přebírání mandátu – ke konci roku 2021. Měla by vědět, jak jsou k tomuto datu zadluženy a existenčně ohroženy podniky. O jaké typy podniků se jedná, z jakých jsou odvětví a jaké mají charakteristiky. Přesná data by měla mít vláda k dispozici také nejen co se týká živnostníků, ale zejména občanů.

Dluhové pasti občanů mohou v budoucnosti představovat vážný sociální i společenský problém. Ačkoli se již dlouhou řadu let v médiích mluví o republice jako o zemi s milionem lidí v dluhových pastích, stát přesto stále nemá k dispozici relevantní údaje. Neví, kdo jsou dlužníci, jak jsou staří, zda převažují ženy či muži, kde dlužníci bydlí či jaké mají příjmy. Všimněte si, jak neurčitě se o dlužnících mluví, a skoro vždy pouze o ohrožené matce samoživitelce nebo bezmocném seniorovi. Z mála dostupných údajů však vyplývá, že téměř dvě třetiny exekučních dlužníků tvoří muži převážně v produktivním věku. Bez toho, aby vláda znala složení a charakteristiky jednotlivých skupin dlužníků, nemohou být přijímána funkční řešení problémů jejich zadluženosti.

A k tomu všemu pravděpodobně dojde ke vzniku kvalitativně odlišných typů dlužníků. Občané i podnikatelé se ocitají v úplně nové finanční situaci. Ačkoli neudělali nic špatně, přesto se změněná ekonomická realita může negativně odrazit v jejich finanční kondici a přivést je do stavu předlužení. Vláda by proto měla mít zmapován současný stav tak, aby byla schopna reagovat jak na něj, tak i na nové měnící se ekonomické podmínky. Na schopnosti nastupující vlády bude záviset úspěch opatření směřujících k podpoře ohrožených skupin občanů i podnikatelských subjektů.

Jak jsem uvedla na počátku, vláda vstupuje do velmi náročné doby. Skoro se při jejím oslovení nabízí starý křesťanský pozdrav: “Bůh s Vámi”. Na druhou stranu se však právě v tíživém období mohou objevit noví lídři, kteří budou schopni překvapivě účinně krizové stavy řešit.

Celý článek: Na co by se měla zaměřit nová vláda? Odborníci mají jasno

Další články

Ekonomické, sociální a politické dopady novely oddlužení
16Říj

Ekonomické, sociální a politické dopady novely oddlužení

Komplexní materiál s infografikou představuje vnitřní data z procesu oddlužení a charakteristiky zadlužených lidí. Nechybí v něm názory…

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od roku 2011
04Led

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od…

V loňském roce v ČR bylo podle předběžných dat podáno 21.375 insolvenčních návrhů, což je…

Bez dluhů už za tři roky. Věřitelé ale nedostanou skoro nic, varují experti
04Lis

Bez dluhů už za tři roky. Věřitelé ale nedostanou…

Místo pěti let už za tři. Takhle rychlý by mohl být proces oddlužení, a to…