Insolcentrum s.r.o.

Na co by se měla zaměřit nová vláda?

Server Češi v právu oslovil odborníky s dotazem: Na co by se poslanci a čerstvě jmenovaná vláda měli v dluhové problematice zaměřit? Na tuto otázku odpovídala také Jarmila Veselá, jednatelka společnosti InsolCentrum.

"Vláda nemůže přijímat funkční řešení zadluženosti, dokud si neopatří relevantní data o dlužnících."

Vláda by si měla udělat audit stavu země v oblasti zadlužení zpracovaný k datu přebírání mandátu – ke konci roku 2021. Měla by vědět, jak jsou k tomuto datu zadluženy a existenčně ohroženy podniky. O jaké typy podniků se jedná, z jakých jsou odvětví a jaké mají charakteristiky. Přesná data by měla mít vláda k dispozici také nejen co se týká živnostníků, ale zejména občanů.

 

Dluhové pasti občanů mohou v budoucnosti představovat vážný sociální i společenský problém. Ačkoli se již dlouhou řadu let v médiích mluví o republice jako o zemi s milionem lidí v dluhových pastích, stát přesto stále nemá k dispozici relevantní údaje. Neví, kdo jsou dlužníci, jak jsou staří, zda převažují ženy či muži, kde dlužníci bydlí či jaké mají příjmy. Všimněte si, jak neurčitě se o dlužnících mluví, a skoro vždy pouze o ohrožené matce samoživitelce nebo bezmocném seniorovi. Z mála dostupných údajů však vyplývá, že téměř dvě třetiny exekučních dlužníků tvoří muži převážně v produktivním věku. Bez toho, aby vláda znala složení a charakteristiky jednotlivých skupin dlužníků, nemohou být přijímána funkční řešení problémů jejich zadluženosti.

 

A k tomu všemu pravděpodobně dojde ke vzniku kvalitativně odlišných typů dlužníků. Občané i podnikatelé se ocitají v úplně nové finanční situaci. Ačkoli neudělali nic špatně, přesto se změněná ekonomická realita může negativně odrazit v jejich finanční kondici a přivést je do stavu předlužení. Vláda by proto měla mít zmapován současný stav tak, aby byla schopna reagovat jak na něj, tak i na nové měnící se ekonomické podmínky. Na schopnosti nastupující vlády bude záviset úspěch opatření směřujících k podpoře ohrožených skupin občanů i podnikatelských subjektů.

 

Jak jsem uvedla na počátku, vláda vstupuje do velmi náročné doby. Skoro se při jejím oslovení nabízí starý křesťanský pozdrav: “Bůh s Vámi”. Na druhou stranu se však právě v tíživém období mohou objevit noví lídři, kteří budou schopni překvapivě účinně krizové stavy řešit.

 

Celý článek: Na co by se měla zaměřit nová vláda? Odborníci mají jasno

Další články

Oddlužení za tři roky povede k nulovému uspokojení věřitelů, varují odborníci
21Zář

Oddlužení za tři roky povede k nulovému uspokojení věřitelů,…

Česká justice zveřejnila článek, který se zabývá připravovanou novelou insolvenčního zákona, která chce zkrátit dobu…

Je v zájmu společnosti pomoci dlužníkům. Jsou ale všichni bezmocní?
20Čvn

Je v zájmu společnosti pomoci dlužníkům. Jsou ale všichni…

Projít insolvencí není bezbolestné, ale dává každému dlužníkovi možnost životního restartu. Měla by být pravidla…

InsolCentrum vítá výzkumy k oddlužení, varuje však před neuváženým řešením
03Čvn

InsolCentrum vítá výzkumy k oddlužení, varuje však před neuváženým…

Hostem rozhovoru pro SZ Byznys byla jednatelka společnosti InsolCentrum JUDr. Jarmila Veselá. „Čeká nás doba,…