Insolcentrum s.r.o.

Názory

Oddlužení za tři roky povede k nulovému uspokojení věřitelů, varují odborníci

Česká justice zveřejnila článek, který se zabývá připravovanou novelou insolvenčního zákona, která chce zkrátit dobu oddlužení fyzických osob z pěti na tři roky. Podle kritických hlasů některých expertů zkrácení doby bez rozlišení dlužníků zvýhodní chronické neplatiče na úkor věřitelů.

Experti varují, že uspěchaný proces schvalování novely bude mít celospolečensky negativní výsledek. „Jestliže nedospějeme k rozdělení dlužníků do skupin podle jejich ekonomických schopností a plošně všechny oddlužíme, může se prudce obrátit postoj veřejnosti a vzniknout averze vůči řádně nesplácejícím občanům,” řekla Jarmila Veselá z InsolCentra.

Celý článek si můžete přečíst zde

I přes ekonomickou krizi zatím do oddlužení vstupuje stále méně lidí. Nelze vyloučit, že někteří lidé čekají právě na přijetí novely insolvenčního zákona. Nejvyšší počet povolených oddlužení jsme zaznamenali v roce 2019, kdy novela insolvenčního zákona zmírnila parametry oddlužení pod hranici 30 % splacených dluhů.

13207
povolených oddlužení
1. 1. – 31. 7. 2021
11363
povolených oddlužení
1. 1. – 31. 7. 2022

Zdroj: ISIR, InsolCentrum

Další články

Bez dluhů už za tři roky. Věřitelé ale nedostanou skoro nic, varují experti
04Lis

Bez dluhů už za tři roky. Věřitelé ale nedostanou…

Místo pěti let už za tři. Takhle rychlý by mohl být proces oddlužení, a to…

Česko v době dluhů – Konference EKONOM
20Zář

Česko v době dluhů – Konference EKONOM

Týdeník EKONOM pořádal debatu pod názvem Česko v době dluhů, kde mezi diskutujícími byla i Jarmila…

Doporučujeme

Čeká nás vlna insolvencí, covid problém jen oddálil
25Dub

Čeká nás vlna insolvencí, covid problém jen oddálil

Hostem rozhovoru pro SZ Byznys byla jednatelka společnosti InsolCentrum JUDr. Jarmila Veselá. „Čeká nás doba,…


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /data/web/virtuals/1688/virtual/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/1688/virtual/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/data/web/virtu...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /data/web/virtuals/1688/virtual/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52