Insolcentrum s.r.o.

Studio ČT24

Stav insolvencí ke konci roku 2021

Hostem ve Studiu ČT24 byla Jarmila Veselá ze společnosti InsolCentrum a Věra Kameníčková ze společnosti CRIF. Tématem hovoru byl stav insolvencí ke konci roku 2021. Počet konkurzů firem v ČR v roce 2021 vzrostl, naopak počet osobních bankrotů loni klesl.
„Důvody, proč máme osobních bankrotů méně spatřujeme v tom, že lidé čekají na novelu insolvenčního zákona, která by jim ještě více zmírnila podmínky pro oddlužení. Podle našeho názoru to není úplně správné, protože většina těch lidí, kteří čekají, jsou muži v produktivním věku. Může to pokazit výtečný dojem, který z osobních bankrotů máme. Tato procedura je nejefektivnější, se kterou jsme se v našich datech setkali. Extrémní úspěch je to, že za posledních 14 let bylo povoleno oddlužení 263 tisícům lidí a 127 tisíc lidí už to zvládlo. Jen 9 % z těch, kteří měli povolené oddlužení, vypadlo.“, uvedla Jarmila Veselá.
stav insolvencí
Loni skončilo v konkurzu nejvíce firem od roku 2017. „Musíme si však uvědomit, že těch firem, které jsou v konkurzních řízeních je velice málo. Ke konci roku bylo probíhajících konkurzů firem 2 800, když to srovnáme se 460 tisíci aktivních firem, tak v zásadě v této době nemůžeme mluvit o žádném problému.“, uvedla k vývoji konkurzů firem Jarmila Veselá. Meziroční nárůst nově prohlášených konkurzů firem o 18 % znamená ve skutečnosti jen pár podniků. Pokud se bude opakovat minulá krize, tak by mohlo dojít k postupnému nárůstu konkurzů firem s vrcholy až v roce 2023 nebo 2024.

Celý rozhovor můžete shlédnout na stránkách České televize

ve vysílání Studia ČT24.
Rozhovor s Jarmilou Veselou a Věrou Kameníčkovou na téma osobních bankrotů začíná
v čase 11:40.

Další články

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od roku 2011
04Led

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od…

V loňském roce v ČR bylo podle předběžných dat podáno 21.375 insolvenčních návrhů, což je…

Kulatý stůl: Hrozby insolvencí občanů ČR
03Led

Kulatý stůl: Hrozby insolvencí občanů ČR

Analytická společnost Insolcentrum ve spolupráci se Svazem měst a obcí, Hospodářskou komorou a Poradnou při…

Bez dluhů už za tři roky. Věřitelé ale nedostanou skoro nic, varují experti
04Lis

Bez dluhů už za tři roky. Věřitelé ale nedostanou…

Místo pěti let už za tři. Takhle rychlý by mohl být proces oddlužení, a to…