Insolcentrum s.r.o.

Studio ČT24

Stav insolvencí ke konci roku 2021

Hostem ve Studiu ČT24 byla Jarmila Veselá ze společnosti InsolCentrum a Věra Kameníčková ze společnosti CRIF. Tématem hovoru byl stav insolvencí ke konci roku 2021. Počet konkurzů firem v ČR v roce 2021 vzrostl, naopak počet osobních bankrotů loni klesl.
„Důvody, proč máme osobních bankrotů méně spatřujeme v tom, že lidé čekají na novelu insolvenčního zákona, která by jim ještě více zmírnila podmínky pro oddlužení. Podle našeho názoru to není úplně správné, protože většina těch lidí, kteří čekají, jsou muži v produktivním věku. Může to pokazit výtečný dojem, který z osobních bankrotů máme. Tato procedura je nejefektivnější, se kterou jsme se v našich datech setkali. Extrémní úspěch je to, že za posledních 14 let bylo povoleno oddlužení 263 tisícům lidí a 127 tisíc lidí už to zvládlo. Jen 9 % z těch, kteří měli povolené oddlužení, vypadlo.“, uvedla Jarmila Veselá.
stav insolvencí
Loni skončilo v konkurzu nejvíce firem od roku 2017. „Musíme si však uvědomit, že těch firem, které jsou v konkurzních řízeních je velice málo. Ke konci roku bylo probíhajících konkurzů firem 2 800, když to srovnáme se 460 tisíci aktivních firem, tak v zásadě v této době nemůžeme mluvit o žádném problému.“, uvedla k vývoji konkurzů firem Jarmila Veselá. Meziroční nárůst nově prohlášených konkurzů firem o 18 % znamená ve skutečnosti jen pár podniků. Pokud se bude opakovat minulá krize, tak by mohlo dojít k postupnému nárůstu konkurzů firem s vrcholy až v roce 2023 nebo 2024.

Celý rozhovor můžete shlédnout na stránkách České televize

ve vysílání Studia ČT24.
Rozhovor s Jarmilou Veselou a Věrou Kameníčkovou na téma osobních bankrotů začíná
v čase 11:40.

Další články

Celospolečenské dopady přijetí novely oddlužení v nejtíživější ekonomické situaci naší země
16Kvě

Celospolečenské dopady přijetí novely oddlužení v nejtíživější ekonomické situaci…

Diskuse se týkala aktuální vládní novely insolvenčního zákona, která v současnosti prochází legislativním procesem. Účastníci…

Zásadní obrat v pohledu na dlužníky
20Bře

Zásadní obrat v pohledu na dlužníky

Analytická společnost Insolcentrum ve spolupráci se Svazem měst a obcí a Svazem českých a moravských…

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od roku 2011
04Led

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od…

V loňském roce v ČR bylo podle předběžných dat podáno 21.375 insolvenčních návrhů, což je…