Studio ČT24

Stav insolvencí ke konci roku 2021

Hostem ve Studiu ČT24 byla Jarmila Veselá ze společnosti InsolCentrum a Věra Kameníčková ze společnosti CRIF. Tématem hovoru byl stav insolvencí ke konci roku 2021. Počet konkurzů firem v ČR v roce 2021 vzrostl, naopak počet osobních bankrotů loni klesl.
„Důvody, proč máme osobních bankrotů méně spatřujeme v tom, že lidé čekají na novelu insolvenčního zákona, která by jim ještě více zmírnila podmínky pro oddlužení. Podle našeho názoru to není úplně správné, protože většina těch lidí, kteří čekají, jsou muži v produktivním věku. Může to pokazit výtečný dojem, který z osobních bankrotů máme. Tato procedura je nejefektivnější, se kterou jsme se v našich datech setkali. Extrémní úspěch je to, že za posledních 14 let bylo povoleno oddlužení 263 tisícům lidí a 127 tisíc lidí už to zvládlo. Jen 9 % z těch, kteří měli povolené oddlužení, vypadlo.“, uvedla Jarmila Veselá.
stav insolvencí
Loni skončilo v konkurzu nejvíce firem od roku 2017. „Musíme si však uvědomit, že těch firem, které jsou v konkurzních řízeních je velice málo. Ke konci roku bylo probíhajících konkurzů firem 2 800, když to srovnáme se 460 tisíci aktivních firem, tak v zásadě v této době nemůžeme mluvit o žádném problému.“, uvedla k vývoji konkurzů firem Jarmila Veselá. Meziroční nárůst nově prohlášených konkurzů firem o 18 % znamená ve skutečnosti jen pár podniků. Pokud se bude opakovat minulá krize, tak by mohlo dojít k postupnému nárůstu konkurzů firem s vrcholy až v roce 2023 nebo 2024.

Celý rozhovor můžete shlédnout na stránkách České televize

ve vysílání Studia ČT24.
Rozhovor s Jarmilou Veselou a Věrou Kameníčkovou na téma osobních bankrotů začíná
v čase 11:40.

Další články

Ekonomické, sociální a politické dopady novely oddlužení
16Říj

Ekonomické, sociální a politické dopady novely oddlužení

Komplexní materiál s infografikou představuje vnitřní data z procesu oddlužení a charakteristiky zadlužených lidí. Nechybí v něm názory…

Analýza zpracovatelů insolvenčních návrhů
29Srp

Analýza zpracovatelů insolvenčních návrhů

Předmětem analýzy jsou zpracovatelé insolvenčních návrhů spojených s návrhy na povolení oddlužení dostupných v Insolvenčním…

Role oddlužení v insolvenčním právu v kontextu současných problémů České republiky
25Čvn

Role oddlužení v insolvenčním právu v kontextu současných problémů…

Odborná konference si kladla za cíl shromáždit všechny klíčové aktéry, kteří se podílejí na procesech…