Téměř polovina firem v konkurzu nevrátí věřitelům ani korunu

Tématem týdeníku Ekonom byly neživotaschopné firmy a jejich vliv na hospodářský růst. V nastávající krizi jsou takové firmy zranitelné a mohou spadnout do insolvencí. Z toho důvodu dílčím tématem článku byly konkurzy firem a reorganizace.

Společnost InsolCentrum poskytla potřebná data a vyjádřila se k zombie firmám z pohledu případného vstupu do insolvencí.

Současná ekonomická situace bude poměrně náročná pro téměř každou firmu, i pro tu, která dosud neměla žádné problémy, míní Jarmila Veselá, jednatelka společnosti InsolCentrum, která analyzuje data o insolvencích. Pokud se bude historie opakovat, můžeme očekávat postupné nárůsty konkurzů firem s vrcholy v příštím a dalším roce. Důvodem, proč mají firemní bankroty v Česku za zhoršující se ekonomickou situací takové zpoždění, je zvyk, že firmy s vyhlášením insolvence zpravidla otálejí a odkládají ho na nejzazší možnou mez. Vstupují do insolvence v tak špatném stavu, že téměř polovina z nich nevrátí podle údajů InsolCentra věřitelům ani korunu. Celý článek je možné si přečíst zde.

Jarmila Veselá zároveň odpověděla na otázku, jak poznat vhodný čas, kdy by na sebe měl podnik vyhlásit insolvenci. Odpověď na tuto otázku se dozvíte zde.

Vývoj prohlášených konkurzů firem
a povolených reorganizací

Zdroj: InsolCentrum, ISIR

Konkurzy firem podle odvětví v roce 2021 [%]

* zahrnuje právní, účetnické, architektonické a inženýrské činnosti, výzkum a vývoj, reklamu aj.

** zahrnuje cestovní agentury, pracovních agentury, bezpečnostní činnosti, úklidové a podpůrné činnosti pro podnikání aj.

Zdroj: InsolCentrum, ISIR

Další články

Analýza zpracovatelů insolvenčních návrhů
29Srp

Analýza zpracovatelů insolvenčních návrhů

Předmětem analýzy jsou zpracovatelé insolvenčních návrhů spojených s návrhy na povolení oddlužení dostupných v Insolvenčním…

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od roku 2011
04Led

V ČR bylo loni podáno nejméně insolvenčních návrhů od…

V loňském roce v ČR bylo podle předběžných dat podáno 21.375 insolvenčních návrhů, což je…

Kulatý stůl: Hrozby insolvencí občanů ČR
03Led

Kulatý stůl: Hrozby insolvencí občanů ČR

Analytická společnost Insolcentrum ve spolupráci se Svazem měst a obcí, Hospodářskou komorou a Poradnou při…