Insolcentrum s.r.o.

STÁT ŠEST LET ŘÍKÁ DLUŽNÍKŮM, ŽE JSOU OBĚTI VĚŘITELŮ

Jak vypadá typický český dlužník? Má stát dostatek údajů o českých dlužnících? A dělá vláda v oblasti exekucí a insolvencí správné kroky? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte ve videorozhovoru s Jarmilou Veselou na stránkách Češi v právu.
Play Video
„Vláda už zhruba šest let říká, že dlužníci jsou oběti věřitelů a za své dluhy nemohou. To si myslím, že je medvědí služba, kterou těm dlužníkům prokazují. Zbavují je totiž toho nejdůležitějšího, a to vědomí, že oni sami jsou odpovědni za své kroky. Z našich dat je vidět, že značná část dlužníků již bere půjčování jako nový životní styl“, říká Jarmila Veselá a upozorňuje na to, že sociální pracovníci se velmi často setkávají se zadlužováním druhé generace.

„Z analýzy dat insolvenčního rejstříku vyplývá, že typickým dlužníkem je buď muž, nebo žena, protože oni jsou tam zhruba půl na půl, v průměrném věku okolo 43 či 44 let. Muži dluží v průměru 706 tisíc, ženy mají dluh 606 tisíc. Tito lidé jsou schopni splácet a průměrně muži uhradí 59 %, ženy o trochu méně – zhruba 52 %,“ popisuje Jarmila Veselá.

Další články

V prvním čtvrtletí 2023 došlo v ČR k drobnému  navýšení počtů insolvenčních řízení.  Pravděpodobně jde o zahájení trendu  postupného nárůstu insolvencí.
03Dub

V prvním čtvrtletí 2023 došlo v ČR k drobnému…

Analytická společnost InsolCentrum představila předběžná data o insolvenčních řízeních v České republice za 1. čtvrtletí…

Naléhavý vzkaz pro vládu: Většina občanů i profesionálů zcela odmítá vládní novelu oddlužení
20Bře

Naléhavý vzkaz pro vládu: Většina občanů i profesionálů zcela…

Praha 20. 3. 2023 – Vláda v současné době připravuje novelu insolvenčního zákona, ve které…

Zásadní obrat v pohledu na dlužníky
20Bře

Zásadní obrat v pohledu na dlužníky

Analytická společnost Insolcentrum ve spolupráci se Svazem měst a obcí a Svazem českých a moravských…