Insolcentrum s.r.o.

STÁT ŠEST LET ŘÍKÁ DLUŽNÍKŮM, ŽE JSOU OBĚTI VĚŘITELŮ

Jak vypadá typický český dlužník? Má stát dostatek údajů o českých dlužnících? A dělá vláda v oblasti exekucí a insolvencí správné kroky? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte ve videorozhovoru s Jarmilou Veselou na stránkách Češi v právu.
Play Video
„Vláda už zhruba šest let říká, že dlužníci jsou oběti věřitelů a za své dluhy nemohou. To si myslím, že je medvědí služba, kterou těm dlužníkům prokazují. Zbavují je totiž toho nejdůležitějšího, a to vědomí, že oni sami jsou odpovědni za své kroky. Z našich dat je vidět, že značná část dlužníků již bere půjčování jako nový životní styl“, říká Jarmila Veselá a upozorňuje na to, že sociální pracovníci se velmi často setkávají se zadlužováním druhé generace.

„Z analýzy dat insolvenčního rejstříku vyplývá, že typickým dlužníkem je buď muž, nebo žena, protože oni jsou tam zhruba půl na půl, v průměrném věku okolo 43 či 44 let. Muži dluží v průměru 706 tisíc, ženy mají dluh 606 tisíc. Tito lidé jsou schopni splácet a průměrně muži uhradí 59 %, ženy o trochu méně – zhruba 52 %,“ popisuje Jarmila Veselá.

Další články

Ekonomické, sociální a politické dopady novely oddlužení
16Říj

Ekonomické, sociální a politické dopady novely oddlužení

Komplexní materiál s infografikou představuje vnitřní data z procesu oddlužení a charakteristiky zadlužených lidí. Nechybí v něm názory…

Ve 3. čtvrtletí byl zaznamenán pokles prohlášených insolvencí ve všech krajích České republiky
03Říj

Ve 3. čtvrtletí byl zaznamenán pokles prohlášených insolvencí ve…

Ve 3. čtvrtletí 2023 došlo k poklesu podaných insolvenčních návrhů o 13,5 % oproti 2. čtvrtletí…

Analýza zpracovatelů insolvenčních návrhů
29Srp

Analýza zpracovatelů insolvenčních návrhů

Předmětem analýzy jsou zpracovatelé insolvenčních návrhů spojených s návrhy na povolení oddlužení dostupných v Insolvenčním…